Dobrovolníci z celého kraje začali vyrábět ochranné štíty

3. 4. 2020 Autor: Lukáš Vaníček

V boji s pandemií COVID-19 bojuje, kdo může, a Královéhradecký kraj ustavičně hledá cesty, jak nakoupit nebo podpořit výrobu ochranných pomůcek, kterých je stále nedostatek. Kromě roušek začali dobrovolníci vyrábět pro lékaře a sestry i ochranné štíty. Pomocnou ruku nabídly firmy, školy i vězni.

Dobrovolníci z celého kraje začali vyrábět ochranné štíty
Iniciativa Hradecký štít produkuje 350 štítů denně. Foto: Jan Drašnar

„Neustále mě překvapuje a zároveň nesmírně těší, jak kreativní a ochotní dokáží naši občané být. V době, kdy je poptávka po ochranných pomůckách veliká a zásobování vázne, lidé nelení a pomáhají, kde mohou. Někdo šije roušky, jiný pomocí 3D tiskáren vytváří ochranné štíty a nezištně je nabízí do nemocnic či ordinací. I díky této vlně solidarity věřím, že to zvládneme,“ uvedl hejtman Jiří Štěpán.

Vedení královéhradeckého kraje finančně podpořilo částkou téměř 50 000 korun projekt Hradecký štít, který spojuje úsilí Univerzity Hradec Králové a firem Trilab, Deeplab, Industra a TECHNOLOGICKÉ CENTRUM Hradec Králové při výrobě provizorních ochranných štítů na obličeje pro lékaře, zdravotníky nebo třeba pracovníky v sociálních službách pomocí 3D tiskáren. Touto cestou vzniká 350 štítů denně a k poslednímu březnovému dni vzniklo už 2000 štítů, z nichž 900 kusů dostala Fakultní nemocnice v Hradci Králové, 410 štítů dostali stomatologové a 350 praktičtí lékaři.

Zubaři ordinují

Dobrovolníci z celého kraje začali vyrábět ochranné štíty
Aleš Cabicar předal několik stovek ochranných štítů stomatologům v kraji.

„Děkuji všem zubním lékařům, kteří i přes šířící se infekci koronaviru v našem kraji drží své ambulance otevřené pro pacienty. Předseda oblastní stomatologické komory v našem kraji Vít Hrubecký mě informoval, že zubní ordinace jsou k dispozici našim občanům z plných 96 %! A ještě jednou děkuji – tentokrát Pavlíně Springerové a ostatním z kolektivu, který se postaral o 3D tisk těchto dnes tak nutných pomůcek za pomoci Královéhradeckého kraje,“ sdělil náměstek pro zdravotnictví Aleš Cabicar během předávky ochranných pomůcek zubařům.

Ochranné štíty na 3D tiskárnách vyrábějí také dobrovolníci z řad žáků a pedagogů. Nejintenzivněji se do výzvy zapojila hradecká střední škola kybernetiky, ve které aktuálně využívají patnáct 3D tiskáren. Usilovně tiskne také Střední průmyslová škola, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Hradec Králové, Hradební 1029, která se zapojila do výzvy a vyrábí komponenty pro ochranné štíty pro nemocnice. V neustálém provozu jsou dvě tiskárny, které pracují i během víkendu.

Dobrovolníci z celého kraje začali vyrábět ochranné štíty
Hejtman Jiří Štěpán zkouší ochranný štít vyrobený v pardubickém vězení.

„Vyzvala jsem ředitele všech krajských středních škol, kteří disponují 3D tiskárnami, aby se do výzvy Tiskne celé Česko zapojili. Jsem potěšena, s jakou ochotou a vstřícností někteří z nich tuto výzvu přijali. Na konci března se na projektu podílelo 18 subjektů zřizovaných krajem a dalších 10 subjektů ostatních zřizovatelů,“ řekla náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za oblast školství.

Vyrábí se všude

Do výroby ochranných štítů se zapojili také vězni. Královéhradecký kraj dodal na konci března do pardubické věznice materiál na prvních 200 kusů ochranných štítů. O den později již mohl mezi lékaře distribuovat 200 kusů ochranných štítů. „Děkuji Vězeňské službě ČR, že nám pomáhá s výrobou. Tyto štíty jsou laciné a rychlé na výrobu, věřím, že lékařům pomohou, i když jsou dělané v provizorních podmínkách,“ doplnil hejtman Štěpán.

Na Facebooku vznikla skupina sdružující nezávislé 3D tiskaře, kteří vyrábějí ochranné pomůcky. Poskytovatelé zdravotnických služeb zde mohou poptávat například ochranné štíty a zároveň dobrovlolníci mohou nabízet své výrobní kapacity. Odkaz na skupinu naleznete zde.

Dobrovolníci z celého kraje začali vyrábět ochranné štíty
3D tiskárny v krajských školách se nezastaví.