Portál sociálních služeb

Sociální službyZpravodajAktuality

Takzvané létající týmy pracovníků si vzájemně pomáhají v domovech pro seniory po celém kraji

26. 11. 2020 Autor: Jana Házová. Publikoval: Jana Pešková

Domovy pro seniory v Královéhradeckém kraji si v době pandemie koronaviru vzájemně pomáhají. V jednotlivých zařízeních mají vyčleněnou skupinu pracovníků, která v případě potřeby jezdí na výpomoc do jiného domova.

Cílem sociálních pracovnic z Tmavého Dolu na Trutnovsku je teď aktuálně domov pro seniory až na druhé straně kraje.

Pracovnice Domova důchodců v Tmavém Dole se právě připravují na výpomoc v domově seniorů v Nové Pace. V tamním zařízení totiž kvůli koronavirové nákaze chybí personál.

A tak nastupují do práce tzv. létající týmy.

„Tento systém takzvaně dočasného přidělení zaměstnance do jiného zařízení funguje na bázi dobrovolnosti. Takže pokud přijde požadavek z kraje, případně z jiného zařízení, tak se nejdříve poptáváme zaměstnanců, kdo by o to měl zájem. A kdo se nám přihlásí, toho tam pošleme."Podle ředitele domova v Tmavém Dole Antonína Stanislava už zdejší pracovníci byli pomáhat například v seniorském domě v úpickém Beránku nebo v Borohrádku. Jednou z dobrovolnic je vedoucí aktivizačního oddělení Andrea Jirousková. Pomáhat jede poprvé.

„Jsem trošku nervózní, protože jdu do jiného prostředí, ale myslím si, že to zvládnu."

V Nové Pace bude zastávat stejnou práci jako v Tmavém Dole. Jde hlavně o běžné denní činnosti jako je ranní hygiena nebo pomoc s jídlem.

„Mě ta práce naplňuje, dělám ji ráda. A jsem ráda, že jsou senioři šťastní, když si s nimi povídáme a postaráme se o ně. Když se zkrátka cítí dobře."

S balením své kolegyni vypomáhá i vedoucí oddělení péče o seniory Martina Krumholzová. Ta dohlíží na to, aby měl celý tým dostatek především ochranných pomůcek.

„S sebou si určitě vezme svůj pracovní oděv. A to hned několik, protože většinou se pod tím pláštěm člověk hodně zapotí a musí se často převlékat. Potom ochranný plášť nebo igelitový oblek, který je na zip i s kapucí. Čepici, rukavice a hlavně respirátor."

Dvoučlenný létající tým bude do Nové Paky denně dojíždět. V tamním zařízení bude vypomáhat deset až čtrnáct dnů.

Zdroj: Český rozhlas. Takzvané létající týmy pracovníků si vzájemně pomáhají v domovech pro seniory po celém kraji.[on-line].2020 [cit.25.11.2020].Dostupné z: https://hradec.rozhlas.cz/takzvane-letajici-tymy-pracovniku-si-vzajemne-pomahaji-v-domovech-pro-seniory-po-8359454?fbclid=IwAR3TjMXNUHUbSVhKKoA9B42XHs4a6ULA6Q_Q5XbCZpT1b8PETj9YQzgtBzs