Aktuality

28.květen Koronavirová krize už kraj stála 300 milionů korun na daňových příjmech

Koronavirová krize už kraj stála 300 milionů korun na daňových příjmech

Královéhradecký kraj očekává, že do konce roku přijde o téměř půl miliardy korun z daňových příjmů. Za poslední tři měsíce zaznamenal výpadek už ve výši 300 milionů korun. Začal proto připravovat plán úsporných opatření. Ta budou znamenat posun termínů budoucích investic, ale i snížení nákladů těch započatých. Přes 60 milionů korun letos ušetří také na provozních nákladech.

28.květen V Robousích roste nový depozitář

V Robousích roste nový depozitář

Královéhradecký kraj financuje ze svého rozpočtu stavbu nového depozitáře Regionálního muzea a galerie v Jičíně za více jak 29 milionů korun. Stavební práce, které začaly na začátku března tohoto roku v areálu bývalé fary v Jičíně-Robousích by měly skončit v červenci 2021. Muzeum využije nový depozitář k uložení sbírkových předmětů v prostorách s vhodnými klimatických podmínkami, a také zajistí jejich větší bezpečnost.

27.květen Unikátní projekt připomene odkaz arcibiskupa Karla Otčenáška

Unikátní projekt připomene odkaz arcibiskupa Karla Otčenáška

Za podpory Královéhradeckého kraje a Statutárního města Hradec Králové můžete být součástí jedinečné výstavy věnované významné osobnosti našeho regionu. Exteriérová výstava Arcibiskup Karel Otčenášek - 23. biskup královéhradecký (1920-2011) připomene příběh a odkaz osobnosti, která by letos v březnu oslavila sté narozeniny.

26.květen Ocenění Nositel tradice lidových řemesel putuje i do Královéhradeckého kraje

Ocenění Nositel tradice lidových řemesel putuje i do Královéhradeckého kraje

V letošním roce obdrží prestižní ocenění Nositel tradice lidových řemesel zástupci z Královéhradeckého kraje Milan Bartoš a Jaroslav Plucha ze Dvora Králové nad Labem za výrobu tiskařských forem na modrotisk a Jana Štefková z Merklovic u Vamberka v oboru tradiční vamberecká mnohopárová a pásková krajka. Ocenění vybraným lidovým tvůrcům, kteří se výrazně podílejí na výrobě předmětů tradičními technologickými postupy, uděluje od roku 2001 Ministr kultury České republiky.

26.květen Pod lízátky už je živo. V Hradci začaly krajské dožínky

Královéhradecké dožínky letos nebudou

Představenstvo Regionální agrární komory Královéhradeckého kraje po dohodě s vedením kraje rozhodlo o zrušení letošního ročníku krajských dožínek. Důvodem je nejasný vývoj epidemie koronaviru a opatření proti jeho šíření, které by akce s vysokou návštěvností nesplňovala. Královéhradecký kraj každoročně krajské dožínky podporuje.

26.květen Dnes byl vyhlášen Černý den pro obce a kraje

Dnes byl vyhlášen Černý den pro obce a kraje

Královéhradecký kraj se připojil k protestu, který vyhlásil Svaz měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR a Spolek pro obnovu venkova ČR. Poslanecká sněmovna v úterý 26. května rozhodne o dopadech zákona o kompenzačním bonusu na samosprávy. Původní návrh Vlády ČR počítá s tím, že část kompenzací bude uhrazená ze sdílených daní a výrazně se dotknout rozpočtů krajů, měst a obcí.

21.květen Královéhradecký kraj se připojil k výzvě k dřívějšímu otevření česko-polských hranic

Královéhradecký kraj se připojil k výzvě k dřívějšímu otevření česko-polských hranic

Čtyři české kraje a polské Dolnoslezské vojvodství společně vyzývají k dřívějšímu znovuotevření česko-polských hranic. Kraje žádají zrušení dopravních omezení ve stejný termín jako v případě ostatních zemí Visegrádu, Rakouska a Německa, tedy 26. května, kdy budou probíhat kontroly už jen namátkově. Podle nich není důvod pro odlišný režim pro česko-polské hranice.

21.květen Online výuka mění školy

Online výuka mění školy

Královéhradecký kraj v době uzavření škol přišel s nabídkou pomoci pedagogům všech typů škol v oblasti online vzdělávání, a to prostřednictvím webových stránkách ŠKOLY SOBĚ. Tato iniciativa však nekončí, kraj ji plánuje dále rozvíjet a školy v používání online nástrojů podporovat.

18.květen Do autobusů stále zadními dveřmi. Kraj dává dopravcům více času na nákup ochranných pomůcek

Od soboty pojedou všechny spoje

Veřejná doprava v Královéhradeckém kraji se v sobotu 23. 5. plně vrátí do normálu. Královéhradecký kraj tak reaguje na ukončení nouzového stavu, a především na poslední vlnu rozvolňování vládních opatření proti šíření onemocnění COVID-19, kam spadá i obnovení školní docházky.