Nová protihluková stěna na hradecké Rašínově třídě uleví místním

7. 12. 2021

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dokončilo výstavbu protihlukové stěny u silnice I/37 na Rašínově třídě a opravy silnice I/31 v ulici Sokolská v Hradci Králové. Průjezd po městském okruhu okolo fakultní nemocnice a výjezd směrem na Pardubice je nyní mnohem plynulejší.

"Stavba protihlukové stěny na frekventované silnici I/37 má velký význam pro občany žijící podél Rašínovy třídy. Jsem rád, že ŘSD touto investicí vyšlo vstříc požadavkům města i kraje. Sám jsem řešil množství dotazů souvisejících s touto stavbou a věřím, že vzniklá dopravní omezení vynahradí důležité snížení hluku v okolí hradubické silnice. Rovněž rekonstrukce vozovky v Sokolské ulici, po níž denně projíždí přes 30 tisíc vozidel, byla náročná jak pro řidiče, tak pro samotné stavbaře. Nakonec se podařilo zkoordinovat obě stavby, které na sebe téměř navazovaly, s ostatními stavbami na území města tak, že zde nedocházelo ke zbytečným kritickým situacím. Přesto všem motoristům a ostatním účastníkům silničního provozu děkuji za trpělivost,“ říká hejtman Martin Červíček.

Protihluková stěna je dlouhá tři čtvrtě kilometru a vyšla na více než 50 milionů korun. Díky ní se sníží denní hladina hluku o 9 decibelů, noční o 3,5 decibelu. Stavba byla zahájena letos v květnu. Stěna je rozdělena na dvě části s výškou od 4,2 do 6,2 metru, přičemž v každé části jsou dva únikové východy. Konstrukce stěny je doplněná gabionovými koši s použitím výplňového materiálu z pěnového skla, které pohlcuje zvuk, a panely určenými pro oboustranné prorůstání popínavými rostlinami. Transparentní výplň je navržena v rámu a celoplošně s trvalými tenkými pruhy pro snížení úmrtnosti ptáků. Během stavby proběhly také přeložky sítí a bylo vybudováno nově osvětlení.

Při rekonstrukce silnice I/37 v hradecké Sokolské ulici byla využita technologie recyklace za studena. Jedná se o moderní, hospodárnou technologii, která je založena na druhotném využití materiálů. Předností této technologie je zvýšení účinnosti konstrukčního systému vozovky, prodloužení její životnosti a menší zatížení životního prostředí.

Fotogalerie