Portál sociálních služeb

Sociální službyZpravodajAktuality

Občanské poradny pomáhají s oddlužením i během koronakrize

16. 11. 2020 Autor: Zuzana Hloušková, Publikoval: Jana Pešková

Letošní rok je pro mnoho lidí rokem velkých změn a mnohdy bohužel negativních. V důsledku strachu, ekonomické krize a vládních opatření kvůli pandemii covidu-19 se vše kolem nás mění, restaurace a hotely se zavírají, cestovní kanceláře uvažující o ukončení činnosti a spousta dalších společností přistoupila k propouštění zaměstnanců nebo k ukončení činnosti. V mnoha rodinách tak dochází ke snížení nebo výpadku příjmů, které jsou často řešeny pomocí krátkodobých půjček s vysokým úrokem a ještě vyššími sankcemi za nedodržení splácení. Dostávají se tak do spirály dluhů, které vygradují exekucí majetku.

Zkušenost s exekucí má okolo 800.000 lidí, konkrétně třeba v Hradci Králové je v současné době dle statistiky exekutorské komory České republiky evidováno 56.765 exekucí a počet povinných je 10.150 osob. Z těchto údajů vyplývá, že na 1 dlužníka připadá v průměru 5,6 exekucí. Dluhy neustále narůstají o úroky, penále a odměnu exekutora a po malých splátkách jsou nesplatitelné. Ve většině případů nezbývá jiné řešení, než vyhlásit osobní bankrot a situaci řešit insolvencí.

Podávat návrh na povolení oddlužení jsou oprávněni advokáti, notáři, soudní exekutoři, insolvenční správci nebo akreditované osoby uvedené v seznamu vedeným Ministerstvem spravedlnosti ČR. Výše uvedené osoby jsou sice dlužníkem zmocněny (na základě plné moci) k sepsání návrhu, a aby za něj návrh jako zástupci podali, ale nezastupují dlužníka v insolvenčním řízení.

Občanské poradenské středisko, o. p. s. jako provozovatel Občanské poradny v Hradci Králové, Jičíně, Náchodě a Kostelci nad Orlicí, získalo akreditaci v roce 2018. Zpracování i podání návrhu je u nás bezplatné, stejně tak poradenství v této i jiné oblasti. Bližší informace poskytneme v současné době především telefonicky či e-mailem, nově také na Facebooku nebo prostřednictvím Skypu. Přímá kontaktní práce je bohužel omezena, i tak se na nás můžete obrátit nejen s dotazy z oblasti insolvence a dluhů, řešíme také problémy s bydlením, se zaměstnavatelem, v rodině (rozvod, výživné, domácí násilí), spotřebitelství, trestnou činnost, dědictví aj.

Bc. Veronika Semeráková,

vedoucí občanských poraden

Občanské poradenské středisko, o. p. s.

Kontakty na občanské porady:

OBČANSKÁ PORADNA HRADEC KRÁLOVÉ

Třída ČSA 543, Hradec Králové

(naproti Adalbertinu, přízemí)

Telefon: 734 734 818

E-mail: ophk@ops.cz

Otvírací hodiny:

PO, ČT 8-18,ÚT, ST 8-15